Jakie zapachy do aromaterapii dla dzieci?

Aromaterapia to sztuka wykorzystywania naturalnych zapachów roślinnych do poprawy zdrowia i samopoczucia. Choć najczęściej kojarzy się z osobami dorosłymi, wykonującymi inhalacje czy biorącymi gorące kąpiele, olejki mogą być korzystne także dla dzieci. Warto jednak pamiętać, że w przypadku stosowania ich u najmłodszych, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności i uważne obserwowanie malucha oraz jego reakcji. Jakie zapachy są pożyteczne i bezpieczne dla dzieci? Oto kilka wskazówek, jakie olejki eteryczne warto wybrać do aromaterapii dla swojej pociechy.

Wybór właściwego olejku

Kwestia tego, po jakie olejki eteryczne najlepiej sięgnąć, jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju i podłoża dolegliwości. W przypadku najmłodszych najczęściej stosuje się zapachy delikatnie wyciszające i ułatwiające zasypianie w stanach niepokoju oraz zwiększonego napięcia nerwowego. Warto pamiętać, że niektóre olejki mogą być dla młodych organizmów zbyt silne lub nawet toksyczne, dlatego zawsze przed wprowadzeniem nowego produktu należy zapoznać się z jego charakterystyką.

Naturalne olejki eteryczne, które można stosować u maluchów, to między innymi lawendowy oraz rumiankowy. Są znane ze swoich właściwości relaksacyjnych. Mogą być pomocne w łagodzeniu napięcia i wspieraniu spokojnego snu. Do poprawy nastroju i złagodzenia stresu mogą również przyczynić się olejki dla dzieci od Herbiness o zapachu mandarynki oraz słodkiej pomarańczy. Delikatne, owocowe aromaty przynoszą poczucie komfortu i spokoju. Olejki mogą być stosowane także w przypadku dolegliwości fizycznych – przykładowo olejek z eukaliptusa australijskiego dobrze radzi sobie z objawami przeziębienia i innych infekcji górnych dróg oddechowych. Wspomniany już olejek mandarynkowy może także stanowić remedium na uporczywą czkawkę.

Aromaty odpowiednie dla maluchów

Niektóre z olejów, jak na przykład olejek różany czy miętowy, mogą być stosowane wyłącznie u dzieci powyżej 7. roku życia. Nie należy korzystać z nich w obecności maluszków, ponieważ wykazują silne działanie i mogą okazać się drażniące. Warto także pamiętać, że nie wolno stosować olejków eterycznych w przypadku pociech, które nie ukończyły jeszcze 3 miesięcy. Szczególne środki ostrożności są konieczne, ponieważ skóra tak małych dzieci jest bardzo niedojrzała i nieodporna.

Chcąc pomóc maleństwom w walce z różnego rodzaju dolegliwościami, można sięgnąć między innymi po wspomniane już słodką pomarańczę, rumianek i lawendę. Działają relaksująco i są bardzo łagodne. Można je wykorzystywać do masażu, rozcieńczając uprzednio w oleju kokosowym lub ze słodkich migdałów. Inne olejki dla dzieci to kadzidłowy i limonkowy. Pierwszy z nich ułatwia zasypianie i pomaga w rozluźnieniu napięcia nerwowego, z kolei drugi poprawia nastrój i pobudza do zabawy.

Naturalne olejki eteryczne od Herbiness to sprawdzone i jakościowe produkty, które nie zawierają zbędnych dodatków. W ich składach znajdują się stuprocentowe substancje roślinne. Wiele z nich może być z powodzeniem stosowane zarówno u dorosłych, jak i dzieci.